بخش ارتودنسی

معرفی

برنامه کلی آموزش دانشجویان عمومی :

دانشجویان دندانپزشکی در دوره عمومی معمولا از ترم هفتم واحد ارتودنسی را اخذ می نمایند . دروس ارتودنسی بصورت 4 واحد عملی (درهر ترم یک واحد )و 3 واحد تئوری می باشد . بنابراین دانشجویان در ترم آخر فقط واحد ارتودنسی عملی دارند و ارتودنسی تئوری یک ترم مانده به پایان تحصیلات به اتمام می رسد . ارتودنسی عملی در حال حاضر شامل دو ترم پری کلینیک و ترم کلینیک عملی بر روی بیمار می باشد . در دوره پری کلینیک دانشجویان با نحوه خم کردن سیم ( wire bending ) و تهیه پلاکهای مختلف ارتودنسی آشنا می شوند همچنین نحوه انجام معاینات کلینیکی ، قالبگیری و تراش قالبهای ارتودنسی رسم بر روی رادیوگرافی سفالتومتری و آنالیز سفالومتری به آنها آموزش داده می شود و در دو ترم بعدی (کلینیک ) دانشجویان آموخته های خود را بر روی بیماران می آزمایند و با طراحی درمان مال اکلوژن های مختلف آشنا می شوند و شروع به درمان بیماران پس از تهیه پلاکهای مختلف، چین کپ و دستگاه فانکشنال می نمایند .

 

بخش ترمیمی

معرفی

برنامه کلی آموزش دانشجویان دوره عمومی :

آموزش تئوري دندانپزشكي ترميمي 2 و آموزش عملي دندانپزشكي 2و3و4 آموزش مواد دنداني در دستور کار آموزشی این گروه می باشد.

دانشجويان عمومي قبل از ورود به کلينيك دوره پري كلينيك را در بخش فانتوم هد مي گذراند كه در طي آن دوره بر روي مدل دنداني تهيه حفره بر روي دندان و مراحل ترميم حفرات آماده شده بر روي مدل بطور عملي به دانشجویان آموزش داده می شود که پس از آموزش لازم اقدام به تهيه حفره و ترميم آن مي نمايند. پس از پايان دوره پري كلينيك به دوره كلينيك وارد می شوند و در بخش ترميمي گام به گام با استفاده از  آموخته ها اقدام به درمان بیماران می نمایند.دوره كلينيك شامل ترميم حفرات Cl I و Cl II و Cl III و Cl IV و Cl V توسط آمالگام و نيز بازسازي تاج دندانهاي عصب كشي شده مي باشد. دانشجويان در طي 3 ترم آموزشي در كلينيك با ترميم دندانها آشنا شده و مهارت لازم را پيدا مي كنند.

  

بخش درمان ریشه

معرفی

برنامه كلي آموزشي دانشجويان عمومي :

دروس تئوري دانشجويان دكتراي عمومي در قالب 3 واحد نظري در طول 3 ترم توسط كليه اساتيد بخش ارائه مي گردد و تمامي مضامين مهم و لازم جهت دانشجويان دكتراي عمومي در قالب اين 3 واحد تئوري بيان ميگردند

دروس عملي در طول 4 ترم و هر ترم 2 واحد درپري كلينيك  و بخش و با حضور اساتيد صورت مي پذيرد. در اين دوره دانشجويان  تشخيص بيماريهاي پالپ و پری اپیکال را مي آموزند و قادر به درمان ريشه دندانهاي يك و دو و سه كاناله مي گردند. و همچنين با اصول درمان مجدد و جراحي هاي اندو نيز آشنا می شوند.

 

بخش رادیولوژی

معرفی

برنامه كلي آموزشي دانشجويان عمومي :

آموزش نظری و عملی مبانی فیزیک وتکنیک های تصویر برداری ، تفسیر و شناخت ضایعات دهان ، فک و صورت ، در انواع تصویر برداری ها ( advanced & conventional techniques ) و حفاظت در برابر تشعشعات کاربردی شناخت ضایعات مفصل گیجگاهی ، سینوسهای پارانازل و غدد بزاقی و تصویر برداری از آنها و تفسیر ضایعات می باشد .

 

بخش پروتز ثابت

معرفی

برنامه كلي آموزشي دانشجويان عمومي :

آموزش مورفولوژی

آموزش مراحل بالینی و لابراتواری ساخت پروتز ثابت

درمان بیماران نیازمند به روکش و پروتز ثابت چند واحدی

 

 بخش پروتز متحرک

معرفی

برنامه کلی آموزشی دانشجویان عمومی:

 دانشجویان عمومی در ابتدا پروتز متحرک کامل و پارسیل در پری کلینیک فرا می گیرند و سپس مراحل کار و ساخت پروتز های متحرک را در کلینیک و بر روی مریض انجام خواهند داد. در کل 18 واحد پروتز متحرک ارائه می شود . که شامل 4 واحد نظری و 12 واحد عملی است. گروه پروتز متحرک 50% تدریس واحد مواد دندانی را نیز بر عهده دارد.

 

بخش درمان لثه

معرفی

برنامه كلي آموزش دانشجويان عمومي:

دروس تئوری از ترم دوم سال چهارم شروع و در طول سه ترم تداوم پیدا میکند دانشجو موظف به انجام 6 بیمار case درمان کامل 4 بیمار درمان با کاوتیرون 2 مورد Recall در فاز نگهداری و 1 مورد جراحی های پریودنتال می باشد

نحوه آموزش بیماران :

از آنجا که کنترل پلاک جز جدایی ناپذیر درمانهای پریودنتال محسوب می گردد نحوه مسواک زدن مناسب و نخ کشیدن در طی جلسات متمادی و با شاخص های کنترل پلاک و استفاده از عوامل Disclosing آموزش داده می شود

 

 بخش اطفال

معرفی

برنامه کلی آموزش دانشجویان دوره عمومی :

دانشجويان در 3 ترم (5 واحد) در اين بخش آموزش مي بينند ودر ترم اول بصورت پري كلينيك و لابراتواري كليه درمانهاي مربوط به كودكان را آموزش ديده و در دو ترم باقیمانده بصورت عملي اين درمانها را بر روي كودكان انجام داده و ياد مي گيرند.

نحوه آموزش بیماران :

انواع روش پيشگيري از بيماري لثه و دندان برروي مولاژ يا از طريق بروشورهاي تهيه شده و يا بصورت عملي به کودکان مراجعه کننده آموزش داده می شود.

 

بخش تشخیص

معرفی

برنامه كلي آموزشي دانشجويان عمومي:

دانشجويان دوره دكتراي عمومي دندانپزشكي مجموعاً 5 واحد نظري درس تشخيص را در قالب درس نظري يك (2 واحد) ، نظري دو (2 واحد) و نظري سه (1 واحد) و سه واحد عملي را در قالب دروس عملي 1 ، 2 و 3( هر کدام 1 واحد) در سه ترم اخذ مي نمايند. محتواي دروس نظري شامل شناخت و آگاهي دانشجو از تشخيص بيماريهاي دهان، افتراق آنها از يكديگر، درمان دارويي بيماريهاي متداول دهان و دندان شناخت و آگاهي از ارتباط و اهميت بيماريهاي متداول و مهم سيستميك مرتبط با بيماريهاي دهان ، پيشگيري از بيماريهاي مهم دهان و دندان و تشخيص و درمان ضايعات مهم مخاط دهان در ارتباط با بيماراني كه مشكلات و معضلات پزشكي دارند، مي باشد.

محتواي آموزش درس تشخيص عملي يك شامل آموزش جهت گرفتن تاريخچه پزشكي و دندانپزشكي ، آموزش معاينات داخل و خارج دهان، فراگيري و انجام تستهاي حيات پالپ دندان، شناخت علائم حياتي، و تكميل پرونده تشخيص جهت بيماران مراجعه كننده به بخش مي باشد.

تشخيص عملي دو شامل موارد ياد شده در برنامه آموزشي درس عملي يك به انضمام ارائه ژورنال کلاب در خصوص تشخيص و افتراق بيماريهاي متداول و مهم دهان و دندان و ارائه راه حل هاي درماني مربوط مي باشد.

تشخيص عملي سه علاوه بر مروري جامع بر موارد ياد شده در برنامه عملي يك ، شامل ارائه ژورنال کلاب در خصوص ارتباط بيماريهاي متداول و مهم سيستميك در بيماريهاي دهان و بخصوص براي آن دسته از بيماراني كه معضلات و مشكلات پزشكي دارند، آموزش طريقه نوشتن مشورت نامه هاي پزشكي و ديدن نحوه تشخيص و درمان بيماران مراجعه كننده به بخش كه مبتلا به ضايعات دهان بوده، مي باشد.

 

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-12-25 13:10    آمار بازدیدکنندگان   :  2334        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ