پرسش و پاسخ در زمینه اطلاعات دندانپزشکی

سوال : درمان مجدد ریشه به چه دلیل صورت می گیرد ؟ به دکتر مراجعه کردم و تشخیص دادند که باید عصب کشی مجدد انجام گیرد در حالی که دندانم درد ندارد ؟

 

پاسخ : در عمل درمان ریشه ،؛ پالپ دندان و باکتری ها بطور کامل خارج شده ، کانال کامل پر گردیده سپس دندان توسط یک ترمیم مناسب تاجی که مانع از ورود باکتری ها به داخل کانال شود بازسازی می گردد. در صورتی که در هر یک از مراحل فوق نقصی پیش آید باکتری ها فرصت می یابند که مجددا فعالیت نموده و دندان را دچار ضایعه نمایند . در این حالت درمان مجدد ریشه حتی اگر هنوز ایجاد درد ، تورم یا ضایعه نکرده باشد باعث توقف روند فوق گردیده و انجام آن امری ضروری است. بدیهی است درمان مجدد ، درمانی پیچیده تر بوده و درصد موفقیت آن نسبت به درمان اولیه پایین تر است که در صورت عدم موفقیت آن نیز ، درمان جراحی به عنوان گزینه آخر مطرح خواهد شد.

 

 سوال : آیا درمان ریشه درد ناک است ؟

 

پاسخ : درمان ریشه مانند سایر درمان های دندانپزشکی تحت بی حسی موضعی صورت می گیرد و چنانچه بی حسی بطور صحیح اجراء شده باشد و پالپ دندان نیز دارای التهاب نباشد ، درد و ناراحتی شدیدی حین درمان وجود نخواهد داشت

 

سوال : دندان من دچار آبسه ، عفونت و درد شدید است ، آیا نیاز هست که تا بهبود علائم صبر کرده سپس درمان عصب کشی را انجام دهم ؟

 

پاسخ : درمان ریشه از طریق پاکسازی کانال ها از باکتری ها سبب تخفیف عفونت و درد شده بنابراین انجام عصب کشی نه تنها منعی ندارد بلکه موجب تسریع روند بهبودی است

 

سوال : چه نوع مسواکي براي تميز کردن دندانها توصيه مي‌شود؟

پاسخ : سر مسواک بايد متناسب باشد به نحوي که به آساني دسترسي به تمام نقاط دهان و دندانها و لثه پيدا کند. دسته آن بايد بلند و پهن باشد که بتوان آن را به آساني در دست گرفت.

موهاي مسواک بايد از نايلون نرم و داراي انتهاي گرد باشد تا به لثه آسيبي نرساند.

 

سوال : چرا ما بايد از نخ دندان استفاده کنيم؟

 

 پاسخ : استفاده از نخ دندان يک مرحله مهم از مراقبت‌ دهان و دندان است که اکثر مردم آن را فراموش مي‌کنند و وقتي براي آن صرف نمي‌کنند. با استفاده روزانه از نخ دندان شما شانس سال م ماندن دندانها را بالا مي‌بريد و شانس بيشتري لثه و نسوج اطراف دندان کاهش مي‌يابد. استفاده از نخ دندان باعث حذف پلاک ميکروبي از سطوح بين دنداني مي‌شود و جريان خون لثه را افزايش مي‌دهد.

 

سوال : آيا مسواک زدن به تنهايي مي‌تواند کاملاً دهان را تميز کند؟

 

پاسخ : کاملاً نه مسواک فقط سه سطح خارجي از پنج سطح دندانها را تميز مي‌کند. براي تميز کردن سطوح بين دنداني که قابل دسترس مسواک نيست بايد از نخ دندان استفاده نمود نخ دندان بقدر کافي باريک است و به آساني مي‌تواند از بين دندانها عبور کرده و پلاک ميکروبي را از سطوح بين دندان برطرف نمايد. شما بايد از نخ دندان جهت تميز کردن سطوح بين دنداني که قابل دسترس با مسواک نيست استفاده نمائيد. دندانپزشک يا بهداشتکار شما نوعي نخ دنداني را که بايد استفاده نمائيد توصيه خواهد نمود و طرز صحيح استفاده از آنرا توضيح خواهد داد. براي فاصله‌هاي زياد بين دندانها بهتر است از نخ دندان سوپرفلاس استفاده نمائيد.

 

 

 صفحه 1   2 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1394-11-24 14:20    آمار بازدیدکنندگان   :  2683        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ