استفاده از شواهد در تصمیم گیریهای روزمره از بدیهیات و ملزومات تصمیم گیری درست به شمار میرود. با یک رویکرد مناسب و با به حداقل رساندن امکان اشتباه می توان اطمینان یافت که در شرایط موجود براساس بهترین شواهد که مورد ارزیابی قرار گرفته اند تصمیم گیری درستی انجام شده است. طبابت با این رویکرد به پزشکان و دندانپزشکان اجازه میدهد تا از مستندات و شواهد بالینی به بهترین صورت استفاده نماید. برای نخستین بار نیز فیلسوف و پزشک معروف ایرانی، محمد بن ذکریای رازی نظریه تصمیم گیری براساس مدارک و شواهد را در پزشکی مطرح نمود. ابن سینا نیز اولین کسی بود که مطالعه کارآزمایی بالینی را جهت تولید شواهد علمی معتبر پزشکی پایه گذاری نمود.

پس از اتمام دوره تحصیل، دانش شخصی ما روز به روز کاهش می یابد و احتمال آنکه فعالیت ما در رشته دندانپزشکی، براساس تجربیات شخصی و نه شواهد علمی دقیق صورت گیرد، افزایش می یابد. دوره های بازآموزی، که معمولا تکرار همان مطالب قدیمی می باشند، نیز در به روز نمودن عملکرد دندانپزشکان چندان موثر نمی باشند.

سرعت رشد اطلاعات و دانش در حوزه علوم پزشکی نیز به حدی سریع است که روز به روز کمتر فرصت مطالعه مجلات و منابع علمی را خواهیم داشت.

از سوی دیگر، در علم دندانپزشکی و به ویژه برخی شاخه های آن که نیازمند طرح درمان های وسیع می باشند توصیه های ضد و نقیضی از متخصصین وجود دارد. به عنوان نمونه اگر یکی از نزدیکان شما، جهت انجام درمان ارتودنسی به متخصصین مختلف مراجعه نماید حتماً با چنین تضادها و تعارضاتی روبرو خواهد شد.

اگر قصد داریم که در آینده، دندانپزشکی باشیم که براساس دانش روز، خدمات دندانپزشکی را به بیماران ارائه دهیم، راهی نیست جز دندانپزشکی مبتنی بر شواهد.

فایده به کارگیری دندانپزشکی مبتنی بر شواهد:

·         انجام درمانهای مناسب دندانپزشکی پس از اطمینان از کارآیی کامل آنها

·         جلوگیری از درمانهای بی اثر و کاهش هزینه ها.

·         یافتن شواهد جهت انجام بهترین درمانها برای مشکلات بالینی.

 

دندانپزشکی مبتنی بر شواهد، در واقع ادغام بهترین شواهد از پژوهشهای معتبر با تجربه بالینی دندانپزشک و با توجه به شرایط بیمار می باشد.

 

برای نخستین بار در ایران – در شیراز

در حال حاضر در سه دانشگاه علوم پزشکی تبریز، تهران و شهید بهشتی مراکز پزشکی مبتنی بر شواهد تاسیس شده است و در این زمینه فعالیت های وسیعی داشته اند. اما تاکنون در هیچ کدام از دانشکده های دندانپزشکی کشور، مرکزی تحت عنوان مرکز دندانپزشکی مبتنی بر شواهد شروع به کار نکرده است.

دانشکده دندانپزشکی شیراز از زمستان سال 1387 با تشکیل کمیته مرکزی و تحت نظارت دفتر مطالعات و توسعه آموزش دندانپزشکی، اولین مرکز دندان مبتنی بر شواهد را  تاسیس نموده است.

 

مراحل دندانپزشکی مبتنی بر شواهد:

1.       طرح یک سوال قابل پاسخ از مشکل بیمار.

2.       جستجو در منابع موجود جهت یافتن پاسخ آن سوال

3.       ارزیابی مقالات و مشخص کردن مقالات معتبر

4.       استفاده از نتایج مقالات معتبر در تصمیم گیری بالینی

5.       ارزشیابی این تصمیم گیری

 در یک بیمار 9 ساله که از آشنایان می باشند و مبتلا به مال اکلوژن کلاس Long face III می باشد بهترین درمان چیست؟ راه حلهایی که به ذهن همکاران دندانپزشک می رسد:

1-      براساس نظرات استاد... باید چین کپ تجویز شود و جهت اصلاح ارتفاع صورت درمان جراحی در آینده توصیه می شود.

آیا این نظر براساس تجربه آن استاد خاص، که ناشی از یکسری بیماران خاص ایشان، می باشد، در این کودک نیز کارآیی لازم را دارد؟

2-      ارجاع به متخصص ارتودنسی.

تقریبا هر متخصص ارتودنسی یک راه حل درمانی را پیشنهاد می کند. اما در انتخاب راه درمانی شما چه کمکی به این آشنا خواهید کرد؟

3-      پس از جستجو در اینترنت مقاله ای جستجو می شود و یا آخرین چاپ کتاب پروفیت مورد مطالعه قرار می گیرد.

 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-12-26 15:27    آمار بازدیدکنندگان   :  4871        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ