مدير گروه عمومي :
 دكتر ميترا فرزين  

 سرپرست تخصصي : دكتر محمد حسن کلانتریمعرفی گروه آموزشی :

رشته پروتزهای دندانی شاخه ای از علم دندانپزشکی است که شامل پروتز های ثابت و متحرک کامل، متحرک پارسیل ، متحرک فک و صورت و ایمپلنت های دندانی می باشد.حیطه اصلی فعالیت این بخش آموزش مراحل تهیه ی پروتز های ثابت یک واحدی،چند واحدی و بازسازی کامل فکی به صورت ثابت یا متحرک و پارسیل و درمان بیماران مشکلات فکی-صورتی  و اکلوژن، آموزش مراحل بالینی و لابراتواری ساخت پروتز ثابت و متحرک می باشد و در حیطه مطرح شده دارای فعالیت های آموزشی نظری و عملی جهت دانشجویان دکترای عمومی و تخصصی و همچنین فعالیت های پژوهشی می باشد.

دانش آموختگان دکترای تخصصی باید در انتهای دوره مهارت های زیر را کسب نمایند:

1-      شناخت کامل از دستگاه استئوماتوگناتیک و اکلوژن و بیماری های آنها

2-      توانایی در تشخیص،طرح درمان و بازسازی نسوج از دست رفته داخلی دهان

3-      توانایی در تشخیص،طرح درمان و بازسازی نسوج از دست رفته خارج دهان

4-      توانایی در تشخیص،طرح درمان و رفع مشکلات اکلوژن و موضل گیرگاهی فکیرسالت و اهداف:

1.در این بخش روند استفاده از اطلاعات علمی جهت بازسازی دندانهای از دست رفته با استفاده از درمانهای پروتز متحرک و ثابت می باشد.

2.تربیت دانش آموختگانی در دو دوره تخصصی و عمومی با داشتن توانمندیهای شناختی، مهارتی و نگرشی در زمینه مورفولوژی دندانها، مراحل بالینی و لابراتواری ساخت پروتزهای ثابت یک یا چند واحدی، بازسازی کامل فکی، آموزش ایمپلنت و درمان بیماران دارای مشکلات فکی-صورتی و اکلوژن می باشد.

3..آموزش بیماران پس از تحویل پروتز با دستور العمل های کتبی و توضیحات شفاهی توسط اساتید و دانشجویان صورت می گیرد.


4.توانمند سازی دانشجویان و اساتید در زمینه تازه های علمی و انجام تحقیقات کاربردی-بنیادی از طریق جستجو و نقد مقالات نیز مد نظر می باشد.
 

 فیلد های تحقیقاتی گروه:

بررسی مواد و تکنولوژیهای جدید در پروتزهای دندانی (ثابت و متحرک)- بررسی خصوصیات فیزیکی و مکانیکی مواد مورد استفاده در پروتزها - تحقیقات نوین در زمینه مواد و روشهای درمانی مطرح در پروتزهای دندانی. 
برنامه کلی آموزش دانشجویان دکترای تخصصی(دوره دستیاری)

طول دوره 3 سال بصورت تمام وقت می باشد. در سال اول دروس علوم پایه و دروس علوم وابسته تدریس می شود. و در سال دوم و سوم دروس تخصصی پروتز ثابت، پروتز متحرک(کامل و پارسیل) اکلوژن- ایمپلنت، پروتز ماکزیلوفاسیال تدریس می گردند.

آموزش مراحل تهیه پروتز های ثابت یک واحدی ، چند واحدی و بازسازی کامل فکی بصورت ثابت و یا متحرک و درمان بیماران دارای مشکلات فکی - صورتی و اکلوژن از برنامه های این دوره می باشد .

 

برنامه کلی آموزش دانشجویان دکترای عمومی (دوره عمومی ) پروتز متحرک  :

دانشجویان عمومی در ابتدا پروتز متحرک کامل و پارسیل در پری کلینیک فرا می گیرند و سپس مراحل کار و ساخت پروتز های متحرک را در کلینیک و بر روی مریض انجام خواهند داد. در کل 18 واحد پروتز متحرک ارائه می شود . که شامل 4 واحد نظری و 12 واحد عملی است. گروه پروتز متحرک 50% تدریس واحد مواد دندانی را نیز بر عهده دارد.

 

برنامه کلی آموزش دانشجویان دکترای عمومی (دوره عمومی ) پروتز ثابت  :

-          آموزش مورفولوژی

-          آموزش مراحل بالینی و لابراتواری ساخت پروتز ثابت

-          درمان بیماران نیازمند به روکش و پروتز ثابت چند واحدی

 

نحوه آموزش به بیماران  (پروتز ثابت و متحرک ) :

پس از تحویل پروتز، دستور العملهای کتبی به بیمار تحویل داده می شود که همراه با آن ، استاد و دانشجو توضیحات شفاهی لازم را ارائه می دهند.

 تماس با بخش : دانشکده دندانپزشکی، ساختمان جدید ، طبقه  دوم - تلفن : 36263193
داخلی  پروتز متحرك(305)
داخلي پروتز ثابت (247)


 


 

تاریخ آخرین بروزرسانی   :  1397-7-17 18:13    آمار بازدیدکنندگان   :  14938        برو بالای صفحه نسخه قابل چاپ